14k White Gold Horseshoe Diamond Pendant
$1,032.70
Luxury You Can Trust
- Complimentary shipping on every order
- Secure checkout
- Careful packaging for protected transit
- Clear processing + delivery timelines
- Attentive customer support before and after purchase
- Quality-checked prior to dispatch
In stock
Description
This classic diamond horseshoe design pendant features a 16 inches cable chain. Made of 14k white gold, this comes with a lobster lock.
Product Details
| Metal : | 14K White Gold |
| RhodiumPolish : | Yes |
| Chain Type : | Cable |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Length : | 0.40 in |
| Width : | 0.35 in |
| Clarity : | I1-I2 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 0.15 |
| Number Of Diamonds : | 16 |
| Setting Type : | Prong |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| size | 16 |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Setting Type | Prong |
| Width | 0.35 in |
| Mincttw | 0.15 (Diamond) |
| Number Of Diamonds | 16 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | I (Diamond) |
| Average Clarity | I1 (Diamond) |
| Length | 0.40 in |
| Chain Type | Cable |
| Clasp | Lobster Clasp |









