14k White Gold Slim Profile Diamond Channel Set Wedding Ring Band
$1,083.99
- Complimentary shipping on every order
- Secure checkout
- Careful packaging for protected transit
- Clear processing + delivery timelines
- Attentive customer support before and after purchase
- Quality-checked prior to dispatch
Description
Understated and elegant, this 14k white gold ring glistens with channel set diamonds and highly polished gold. Expertly crafted with a sleek and tailored look, this sparkling ring is a true classic. The channel set diamonds continue half way around the band.
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 0.08 in |
| Clarity : | SI2-I1 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 0.21 |
| Number Of Diamonds : | 21 |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| size | 4, 4.5, 5, 5.5, 6, 6.5, 7, 7.5, 8, 8.5, 9 |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Diamond Accent |
| Width | 0.08 in |
| Mincttw | 0.21 (Diamond) |
| Number Of Diamonds | 21 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | I (Diamond) |
| Average Clarity | SI2 (Diamond) |










