14k White Gold Ornamental Round Diamond Eternity Ring
Luxury You Can Trust
- Complimentary shipping on every order
- Secure checkout
- Careful packaging for protected transit
- Clear processing + delivery timelines
- Attentive customer support before and after purchase
- Quality-checked prior to dispatch
Description
Crafted in 14k white gold, this unique eternity ring style features prong set diamonds in alternating sizes arranged in an ornamented design.
| Width | 6.5 mm |
| Shape | Round |
| Average Color | I |
| Metal | 14K White Gold |
| Metal Type : | White-gold |
| Product Item Type : | rings |
Additional information
| size | 4, 5, 6, 7, 8 |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Eternity |
| Setting Type | Prongs |
| Width | 6.5 mm |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | I (Diamond) |
| Average Clarity | SI2 (Diamond) |








