14k White Gold Channel Set Cathedral Engagement Ring
Luxury You Can Trust
- Complimentary shipping on every order
- Secure checkout
- Careful packaging for protected transit
- Clear processing + delivery timelines
- Attentive customer support before and after purchase
- Quality-checked prior to dispatch
Description
A glittering row of channel set diamonds enlivens the band of this beautiful cathedral silhouette engagement ring. Expertly crafted in 14k white gold, the center highlights a sparkling 1/2 carat round cut diamond.
Product Details:
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 1.9 mm |
| Average Clarity : | SI2 |
| Average Color : | I |
| Min ct. tw. : | 0.18 |
| Number Of Diamonds : | 18 |
| Shape : | Round |
| Average Clarity : | SI2 |
| Average Color : | I |
| Min ct. tw. : | 0.50 |
| Number Of Diamonds : | 1 |
| Shape : | Round |
| Setting Type : | Four Prong |
| Width : | 1.9 mm |
Additional information
| size | 4, 4.5, 5, 5.5, 6, 6.5, 7, 7.5, 8, 8.5, 9 |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Side Stones&44;Solitaire |
| Setting Type | Four Prong |
| Width | 1.9 mm |
| Mincttw | 0.18 (Side Diamond)|0.50 (Center Diamond) |
| Number Of Diamonds | 18 (Side Diamond)|1 (Center Diamond) |
| Shape | Round (Side Diamond)|Round (Center Diamond) |
| Average Color | I (Side Diamond)|I (Center Diamond) |
| Average Clarity | SI2 (Side Diamond)|SI2 (Center Diamond) |









