18k White Gold Diamond Cut Cable Link Chain (1.40 mm)
Price range: $807.99 through $980.99
Luxury You Can Trust
- Complimentary shipping on every order
- Secure checkout
- Careful packaging for protected transit
- Clear processing + delivery timelines
- Attentive customer support before and after purchase
- Quality-checked prior to dispatch
Description
This diamond cut cable link chain comes in 18k white gold and has a width of 1.40 millimeters.
Product Details:
| Metal : | 18K White Gold |
| Width : | 1.40 mm |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Chain Type : | Cable |
Approximate Weight:
| Size | Weight |
|---|---|
| 16 | 2.7 grams |
| 18 | 3 grams |
| 20 | 3.3 grams |
Additional information
| Weight | 2.7 lbs |
|---|---|
| size | |16 |18 |20 | |
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 18K |
| Style Name | Cable, |
| Width | 0.06 in |
| Chain Type | Cable |
| Clasp | Lobster Clasp |
| Adjustable Size | Cable |
| Approximate Weight | 2.7 gram(s) |












