14k Yellow Gold ID Bracelet with Double Rope Chain (3.00 mm)
Luxury You Can Trust
- Complimentary shipping on every order
- Secure checkout
- Careful packaging for protected transit
- Clear processing + delivery timelines
- Attentive customer support before and after purchase
- Quality-checked prior to dispatch
Description
Reveal your secret identity! Our expertly crafted ID bracelet features a generous highly polished bar, ready for your personal engraving. The hinged links beautifully blend with the double rope chain. 7 inches in length, the box clasp closure keeps it secure.
Product Details:
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Chain Type : | Rope |
| Clasp : | Box Clasp |
| Width : | 3.00 mm |
Approximate Weight:
| Size | Weight |
|---|---|
| 7” | 7.5 grams |
Additional information
| Weight | 7.5 lbs |
|---|---|
| size | 7 |
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy&44;Link&44;Rope |
| Width | 0.17 in |
| Chain Type | Rope |
| Clasp | Box Clasp |
| Approximate Weight | 7.5 gram(s) |







