14k White Gold Wide Cathedral Solitaire Engagement Ring
- Complimentary shipping on every order
- Secure checkout
- Careful packaging for protected transit
- Clear processing + delivery timelines
- Attentive customer support before and after purchase
- Quality-checked prior to dispatch
Description
The mirror finish of this expertly crafted solitaire engagement ring highlights the center diamond. Replete with elegant simplicity, the classic cathedral silhouette accented by the substantial width. The center highlights a sparkling 1/2 carat round cut diamond.
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 3.7 mm |
| Average Clarity : | SI2-I1 |
| Average Color : | I-J |
| Min ct. tw. : | 0.50 |
| Number Of Diamonds : | 1 |
| Shape : | round-shape |
| Type : | white-diamond |
Additional information
| size | 4, 4.5, 5, 5.5, 6, 6.5, 7, 7.5, 8, 8.5, 9 |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Solitaire |
| Setting Type | Four Prong |
| Width | 3.7 mm |
| Mincttw | 0.50 (Center Diamond) |
| Number Of Diamonds | 1 (Center Diamond) |
| Shape | Round (Center Diamond) |
| Average Color | I (Center Diamond) |
| Average Clarity | SI2 (Center Diamond) |








