14k White Gold Vintage Look Fancy Pave Diamond Milgrain Wedding Ring Band
$941.99
- Complimentary shipping on every order
- Secure checkout
- Careful packaging for protected transit
- Clear processing + delivery timelines
- Attentive customer support before and after purchase
- Quality-checked prior to dispatch
Description
The sculptural appeal of this vintage-inspired diamond wedding ring features round, and marquis shapes set with glittering pave diamonds and bordered with milgrain edges. Elegant and sophisticated, this ring exudes antique charm. The 14k white gold imparts a lustrous sheen.
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 2.4 mm |
| Clarity : | SI2-I1 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 0.13 |
| Number Of Diamonds : | 13 |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| size | 4, 4.5, 5, 5.5, 6, 6.5, 7, 7.5, 8, 8.5, 9 |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Diamond Accent |
| Width | 2.4 mm |
| Mincttw | 0.13 (Diamond) |
| Number Of Diamonds | 13 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | I (Diamond) |
| Average Clarity | SI2 (Diamond) |










