14k White Gold Fancy U Setting Shared Prong Diamond Wedding Ring Band
$1,032.99
- Complimentary shipping on every order
- Secure checkout
- Careful packaging for protected transit
- Clear processing + delivery timelines
- Attentive customer support before and after purchase
- Quality-checked prior to dispatch
Description
A dozen brilliant diamonds delight the eye and enliven the feminine design of this dynamic wedding ring. Expertly crafted in 14k white gold, the ring features secure shared prong settings that culminate in a graceful scallop underneath. The diamonds are set across the front of the band, delighting the eye and capturing attention.
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 2.0 mm |
| Clarity : | SI2-I1 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 0.24 |
| Number Of Diamonds : | 12 |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| size | 4, 4.5, 5, 5.5, 6, 6.5, 7, 7.5, 8, 8.5, 9 |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Diamond Accent |
| Width | 2.0 mm |
| Mincttw | 0.24 (Diamond) |
| Number Of Diamonds | 12 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | I (Diamond) |
| Average Clarity | SI2 (Diamond) |










