10k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (1.5x30mm)
$221.99
Luxury You Can Trust
- Complimentary shipping on every order
- Secure checkout
- Careful packaging for protected transit
- Clear processing + delivery timelines
- Attentive customer support before and after purchase
- Quality-checked prior to dispatch
In stock
Description
These timeless hoop earrings are crafted in 10k yellow gold and measure 30 millimeters in diameter, featuring a snap lock backing.
Product Details:
| Approximate Weight : | 1.3 grams |
| Metal : | 10K Yellow Gold |
| Backing : | Snap Lock |
| Width : | 1.50 mm |
| Diameter : | 30.00 mm |
Additional information
| Weight | 1.3 lbs |
|---|---|
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 10K |
| Style Name | Hoops |
| Width | 0.06 in |
| Backing | Snap Lock |
| Diameter | 1.18 in |
| Length | 1.18 in |
| Approximate Weight | 1.3 gram(s) |










